تقویم و مناسبت ها
ساعت
اخبار > نشست مشاورين امور بانوان دستگاهها با حضور جناب آقاي جمالي معاون سياسي امنيتي


  چاپ        ارسال به دوست

نشست مشاورين امور بانوان دستگاهها با حضور جناب آقاي جمالي معاون سياسي امنيتي

نشست مشاورين امور بانوان دستگاه‌های استان در تاريخ 16/10/94 با حضور جناب آقاي جمالی معاون سیاسی امنیتی استانداری و سركار خانم ظهیری مدیر‌کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری در سالن امام رضا (ع) فرمانداری قم برگزار شد.
خانم ظهیری ضمن خيرمقدم به مشاورين امور بانوان و خانواده دستگاهها و با اشاره به برنامه هاي دهه مبارك فجر و انتخابات پيش رو و با اشاره به پیش رو بودن هفته تغذیه اظهار داشت: آفت تغذیه خانواده یکی از مشکلاتی است که باید درمشاوره‌های خانواده مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری قم با اشاره به اینکه غذای مانده و کهنه سبب عصبی شدن انسان می‌شود، افزود: بحث تغذیه در روح و روان ما اثرات زیادی دارد و در روایات نیز تأکید زیادی بر این امر شده است.
ظهیری با بیان اینکه خود آرایی، سفره آرایی و خانه آرایی سه اصلی است که برای بانوان بسیار مهم است، گفت: نماز امر بسیار مهمی است و یک بخش اهمیت نمازحضور یافتن در جلسات مربوط به نماز است.
پس از بيانات ايشان معاون سياسي امنيتي استانداري جناب آقاي جمالي با تبريك به مناسبت ورود حضرت معصومه (س) به شهر مقدس قم به مساله انتخابات به عنوان شاه بيت وزارت كشوري ها اشاره كردند و اينكه ماموريت ما در برگزاري هرچه با شكوه ترانتخابات به كمك كليه دستگاهها و مردم است.
ايشان ايران را از نظر مكاني و زماني منطقه اي استراتژيك عنوان كرد و قم را ام القراي شيعه كه بايستي حساسيت خاص و ويژه قائل بود و به دو انتخابات پيش رو يكي مجلس خبرگان رهبري و ديگري مجلس شوراي اسلامي اشاره كردند كه بايد حساسيت اين مساله را بيشتر درك كنيم تا مشكلي ايجاد نشود و در خاتمه بياناتشان اخلاق را تاكيد نمودند و اميدوار شدند كه در اين راستا دينمان را ضايع نكنيم.
در ادامه جلسه فاطمه باقری با شاره به طرح تحول نظام سلامت اظهار داشت: ترویج زایمان طبیعی یکی از بحث‌هایی است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است.
کار‌شناس معاونت درمان قم با اشاره به اینکه طی 10ساله اخیر آمار سزارین در کشور افزایش یافته است، افزود: با کاهش آمار سزارین می‌توان سلامت مادر و کودک را ترویج کرد.
باقری با اشاره به تفاوت سزارین و زایمان طبیعی گفت: با توجه به فرهنگ ایجاد شده نیاز به زمان داریم تا اینکه این آمار کاهش یابد اما بعد از طرح تحول نظام سلامت 6 درصد کاهش سزارین را داشتیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش زایمان بیمارستان آیت الله گلپایگانی هنوز راه نیافتاده است، گفت: مقایسه بیمارستان‌های دولتی و غیر دولتی نشان می‌دهد که سزارین در بیمارستان‌های دولتی کاهش داشته است.
کار‌شناس معاونت درمان قم با اشاره به تفاوت زایمان طبیعی و سزارین گفت: هزینه اقتصادی خانواده در سال‌هایی که طرح تحول نظام سلامت اجرا شده کاهش یافته است.
باقری با تأکید بر فرهنگ‌سازی زایمان طبیعی در میان مردم، گفت: بهترین کار این است که هر دانشگاهی از شرایط استانی برای فرهنگ سازی زایمان طبیعی استفاده شود و در استان قم نیز این مسئله اجرا شد.
کار‌شناس معاونت درمان قم با اشاره به برگزاری جشنواره زایمان طبیعی در استان قم گفت: در این جشنواره تأثیر زایمان طبیعی و سزارین بحث و بررسی قرار می‌گیرد و این جشنواره در بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.
منصوره محلوجی مشاور استاندار در امور محيط زيست هم با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست یک سند حاکمیتی است، اظهار داشت: معضلی که اخیراً با آن روبرو بودیم و کلان شهر‌ها را درگیر کرده بود مسئله آلودگی هوا است.
مشاور امور آب و محیط زیست استانداری قم افزود: استفاده از اتومبیل‌های شخصی یکی از دلایل بروز آلودگی هوا است اما باید گفت که تنها عامل نیست و نیروگاه‌ها نیز در بروز این مسئله دخلیل هستند.
محلوجی با تأکید بر عدم استفاده از اتومبیل‌های شخصی گفت: 80 درصد آلودگی‌ها هوا به دلیل اتومبیل‌ها است و تولید گازهای گلخانه‌ای از اثرات استفاده از اتومبیل‌های شخصی است.
در پایان پورمهدیان با تأکید بر مصرف کمتر نمک و شکر گفت: کشور ما در زمینه استفاده از نمک پیش فعال است و عامل اصلی بیماری فشارخون و عامل ابتلاء به پوکی استخوان است.
کار‌شناس تغذیه و رژیم درمانی مرکز بهداشت قم با اشاره به اینکه در طول روز مجاز به استفاده از یک قاشق چایخوری از نمک هستیم، خاطر نشان کرد: باید نمک‌دان‌ها را از سر سفره‌ها برداشت و به‌جای استفاده از تنقلات شور می‌توان از خشکبار استفاده کرد.
پورمهدیان با اشاره به اینکه تنقلات شیرین و یا قند و شکر در مدارس زیاد است، گفت: استفاده از شکر سبب چاقی می‌شود و باید از موادی که در آن‌ها شکر به کار رفته ممانعت کرد.

 

 


٠٩:٣٧ - 1394/10/16    /    شماره : ١٠٧١٢    /    تعداد نمایش : ١٩٧٢کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد