تقویم و مناسبت ها
ساعت
اخبار > نشست مشاورين امور بانوان دستگاهها با استاندار محترم جناب آقاي مهندس صادقي


  چاپ        ارسال به دوست

نشست مشاورين امور بانوان دستگاهها با استاندار محترم جناب آقاي مهندس صادقي

نشست مشاورين امور بانوان دستگاهها با حضور استاندار محترم در سالن امام جواد(ع) استانداري روز چهارشنبه مورخ27/8/94 ساعت 10 صبح برگزار گرديد.
ابتدا سركار خانم ظهيري مشاور استاندار و مديركل دفتر امور بانوان وخانواده ضمن خيرمقدم به استاندار و مشاورين دستگاهها و تسليت فرارسيدن اربعين حسيني و گراميداشت هفته كتاب و كتابخواني به تشريح فعاليتهاي امور بانوان كه با هم فكري و هم افزايي مشاورين در سطح استان اجرا مي گردد،پرداختند.
ايشان به طرح هاي اوقات فراغت خانواده براي همه زنان،دختران و كودكان،بخش كارآفريني و اشتغالهاي خانگي،آموزش مهارتهاي زندگي در پايگاههاي استان،و برنامه ريزي درخصوص آموزش به كليه بانوان در امامزادگان با همكاري اداره كل اوقاف و..... اشاره نمودند و در ادامه 5 دستگاه از جمله دادگستري،بهزيستي،مسكن و شهرسازي،مركز بهداشت،بسيج جامعه زنان،اوقاف و كتابخانه ها هر يك به تشريح فعاليت هاي خود در حوزه زنان و خانواده پرداختند.
كه مهمترين برنامه ها و فعاليت دستگاهها در راستاي كاهش طلاق و پيشگيري از آن،آموزش مهارتهاي زندگي به جوانان پيش از ازدواج-حين ازدواج و پس از ازدواج،تحكيم خانواده و آموزه هاي ديني در كليه مهدهاي كودك و مراكز،خدمات مشاوره اي در پايگاههاي اورژانس اجتماعي و ساير پايگاهها،تامين مسكن زنان سرپرست خانوار و مددجويان بهزيستي،برگزاري نشست هاي عفاف و حجاب و اجراي طرح چهره به چهره،كارگاههاي افزايش جمعيت و ارتقاي سلامت زنان،خدمات رايگان مامايي براي زنان بي بضاعت،آموزش بلوغ دختران در مدارس،فعال نمودن اتاق هاي فكر درخصوص اجراي برنامه هاي فرهنگي و آموزشي به خصوص در امامزادگان و....مي باشد.
پس از ارائه گزارش مشاورين امور بانوان دستگاهها ،استاندار محترم سید مهدی صادقی ضمن تشكر بيان كردند: بسیاری از مشکل های کنونی جامعه ما ناشی از اعمال و رفتار گذشته و ناهماهنگی بین دستگاه های ذیربط است که وظایف مراکز آموزشی، دینی و فرهنگی ما برای حل این مشکلات را بیش از این سخت تر می کند.
وی ادامه داد: در برخی بخش ها اقدام های خوبی صورت گرفته و برخی دیگر از بخش ها نه تنها اقدامات مثبتی انجام نشده بلکه شرایطی به وجود آمده که اقدام های خوب را خنثی کرده است.
استاندار اضافه کرد: دستگاه های مختلف با همفکری و همگرایی و همچنین برنامه ریزی و اتخاذ تمهیدات بیشتر در راستای ارتقاء فرهنگ اجتماعی و تربیت دینی قشر نوجوان و جوان تلاش کنند.
وی مشاوران امور بانوان دستگاه های اجرایی را حلقه واسطه بین نهادهای خدماتی و جامعه عنوان و بیان کرد: این حلقه ارتباطی از حوزه تربیت درخانواده و محیط آموزشی آغاز می شود و تا تشکیل خانواده و مراحل پس از آن ادامه دارد.
استاندار قم تاکید کرد: باید همگرایی و هماهنگی بین این دو مجموعه وجود داشته باشد تا شاهد آثار مثبتی از اقدامات صورت گرفته در حوزه های مختلف باشیم.
ايشان با اشاره به اینکه مشاوران بانوان در زمینه های مختلف به ویژه در امور خانواده می توانند کارآیی بیشتر داشته باشند، گفت: مشکلات خانواده ها نیازمند تحقیق و پژوهش بیشتری است تا عوامل دقیق آن مشخص شود و اقدام های پیشگیرانه ای برای از هم گسیختگی این بنیان به کار گرفته شود.
وی خواستار اتخاذ دو رویکرد احترام و محبت در عرصه های مختلف اجتماع شد و گفت: این دو عامل در ارتباطات اجتماعی و خانوادگی اثر وضعی خود را می گذارد و می توانیم با این اعمال اعتماد عمومی را جلب کنیم.
استاندار دربخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه شاغل بودن بانوان نباید به روابط خانوادگی لطمه ای بزند، بر لحاظ کردن خانواده محوری در این شغل ها تاکید کرد.
وی اضافه کرد: بانوان باید بتوانند در کنار شاغل بودن، همچنان مثل گذشته اتکای عاطفی برای خانواده ها در همه زمینه ها باشند.
استاندار به برخی مشکلات و معضل های اجتماعی درجامعه اشاره کرد و گفت: اگر آموزه های دینی و روش هایی را که ائمه اطهار(ع) توصیه کرده اند صادقانه و به درستی اجرا کنیم، به طور قطع موانع رفع و بسیاری از مشکل ها برداشته می شود و بزه های اجتماعی روز به روز کاهش می یابد.
ايشان در ادامه با بیان اینکه مشاوران امور بانوان در دستگاه های اجرایی غیر از وظیفه ای که بر اساس حیطه سازمانی دارند، عهده دار یک وظیفه انسانی و اسلامی نیز هستند، گفت: کار مشاوران بانوان نه از سر وظیفه تحمیلی و تحکمی است، بلکه به جهت باورهایی است که در وجود همه این بانوان وجود دارد.
وی خطاب به مشاوران دستگاه ها در امور بانوان، ادامه داد: رفتار و کردار شما باید در همه زمینه ها قابل قبول باشد و تجربه و دانش نیز در زمینه اصلاح روابط خانوادگی در اجتماع داشته باشید.
وی در ادامه اقدام های سازمان بهزیستی قم در راستای کاهش طلاق را خوب ارزیابی کرد و گفت: فعالیت آنها از جمله مشاوره های حین و بعد از ازدواج قابل توجه بوده و امیدواریم با ادامه این روند، شاهد کاهش روز به روز واقعه طلاق در استان باشیم.
صادقی همچنین ضمن تقدیر از عملکرد دستگاه ها در امور بانوان، گفت: اقدام های خوبی انجام شده است، اما نیازهای جامعه در بعد اجتماع و خانواده نیازمند خدماتی بیش از این است.


٠٨:٠٢ - 1394/09/02    /    شماره : ١٠٤٥٧    /    تعداد نمایش : ٩٢٦کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد